Czym jest i jak działa powłoka antygraffiti?

Lokalizacja Twojego budynku jest atrakcyjna, ale głównie dla… grafficiarzy? Akty wandalizmu zdarzają się wciąż i nie są problemem tylko dużych miast. Również w mniejszych miejscowościach można spotkać się z brzydko pomazanymi ścianami, które definitywnie tracą swój estetyczny wygląd. Kłopot z napisami czy obrazami nanoszonych tą techniką polega na tym, że nie da się ich zmyć inaczej, jak przy pomocy specjalistów. Na szczęście z ich pomocą można skutecznie zabezpieczyć elewację przed dalszymi zniszczeniami.

Jak zabezpieczyć budynek przed grafficiarzami?

Na pewno grafficiarze są mniej aktywni w miejscach, które są dobrze widoczne, znajdują się na ruchliwych osiedlach czy przy ulicach. Jednak wiele obszarów pozostaje wieczorem słabo oświetlonych, co czyni je atrakcyjnymi dla wandali. Jak możesz zapobiec ich działalności?

jak działa powłoka antygraffiti
  • instalując monitoring – mało go odważy się na przestępczą działalność tam, gdzie będą śledziły go oczy kamer. Czasem do wypłoszenia potencjalnych wandali wystarczy tylko informacja o tym, że dany teren jest objęty ochroną lub monitoringiem – nawet, jeśli jest to blef,
  • powłoka antygraffiti – w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła popularność tej metody. Osoby, które chcą skutecznie zabezpieczyć dom przed zniszczeniem kolorowymi farbami, powinny wezwać specjalistów świadczących usługi w tym zakresie. Koniecznie zobacz, na czym one polegają.

Powłoka antygraffiti – skutecznie i estetycznie

Niezwykle skuteczną i precyzyjną metodą zwalczania wandali malujących po budynkach jest nałożenie na ściany powłoki antygraffiti. Polega to na pokryciu ścian specjalistycznymi preparatami o właściwościach impregnujących. Nie oznacza to, że nikt nie będzie w stanie jej pomazać, jednak gdy do tego dojdzie zniszczenia będą niewielkie i odwracalne. Znacznie łatwiej jest usuwać graffiti z takiej powłoki niż z cegieł, kamienia, klinkierów, tynków mineralnych czy silikatowych.

Aby powłoka antygraffiti spełniła odpowiednio swoją rolę, musi zostać dobrana pod kątem konkretnej powierzchni. Do wyboru są powłoki:

  • permanentne – nakładane na poliuretany i silikony, po usunięciu farb nie wymagają odnowienia,
  • tracone – tworzone na bazie mikrowosków, czyli powłok, które zmywają się wraz z graffiti i potem wymagają ponownego nałożenia. 

Niektórzy zastanawiają się, czy warto. Jednak w porównaniu z ogólnym kosztem wykonania i wykończenia budynku, nałożenie powłoki antygraffiti jest znacznie tańsze. W dłuższej perspektywie okaże się doskonałą inwestycją, zwłaszcza w miejscach, które są notorycznie atakowane przez wandali. Usuwanie graffiti z elewacji niezabezpieczonych jest możliwe, choć bardziej pracochłonne, czasochłonne i ryzykowne. Często po takich pracach ściany wymagają ponownego malowania czy naprawy.