Czym jest i jak działa powłoka antygraffiti?
Lokalizacja Twojego budynku jest atrakcyjna, ale głównie dla… grafficiarzy? Akty wandalizmu zdarzają się wciąż i nie są problemem tylko dużych miast. Również w mniejszych miejscowościach można spotkać się z brzydko pomazanymi ścianami, które definitywnie tracą swój estetyczny wygląd. Kłopot z napisami czy obrazami nanoszonych tą techniką polega na tym, że nie da się ich zmyć inaczej, jak przy pomocy specjalistów. Na szczęście z ich pomocą można skutecznie zabezpieczyć elewację przed dalszymi zniszczeniami.
Jak zabezpieczyć budynek przed grafficiarzami?
Na pewno grafficiarze są mniej aktywni w miejscach, które są dobrze widoczne, znajdują się na ruchliwych osiedlach czy przy ulicach. Jednak wiele obszarów pozostaje wieczorem słabo oświetlonych, co czyni je atrakcyjnymi dla wandali. Jak możesz zapobiec ich działalności?

- instalując monitoring – mało go odważy się na przestępczą działalność tam, gdzie będą śledziły go oczy kamer. Czasem do wypłoszenia potencjalnych wandali wystarczy tylko informacja o tym, że dany teren jest objęty ochroną lub monitoringiem – nawet, jeśli jest to blef,
- powłoka antygraffiti – w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła popularność tej metody. Osoby, które chcą skutecznie zabezpieczyć dom przed zniszczeniem kolorowymi farbami, powinny wezwać specjalistów świadczących usługi w tym zakresie. Koniecznie zobacz, na czym one polegają.
Powłoka antygraffiti – skutecznie i estetycznie
Niezwykle skuteczną i precyzyjną metodą zwalczania wandali malujących po budynkach jest nałożenie na ściany powłoki antygraffiti. Polega to na pokryciu ścian specjalistycznymi preparatami o właściwościach impregnujących. Nie oznacza to, że nikt nie będzie w stanie jej pomazać, jednak gdy do tego dojdzie zniszczenia będą niewielkie i odwracalne. Znacznie łatwiej jest usuwać graffiti z takiej powłoki niż z cegieł, kamienia, klinkierów, tynków mineralnych czy silikatowych.
Aby powłoka antygraffiti spełniła odpowiednio swoją rolę, musi zostać dobrana pod kątem konkretnej powierzchni. Do wyboru są powłoki:
- permanentne – nakładane na poliuretany i silikony, po usunięciu farb nie wymagają odnowienia,
- tracone – tworzone na bazie mikrowosków, czyli powłok, które zmywają się wraz z graffiti i potem wymagają ponownego nałożenia.
Niektórzy zastanawiają się, czy warto. Jednak w porównaniu z ogólnym kosztem wykonania i wykończenia budynku, nałożenie powłoki antygraffiti jest znacznie tańsze. W dłuższej perspektywie okaże się doskonałą inwestycją, zwłaszcza w miejscach, które są notorycznie atakowane przez wandali. Usuwanie graffiti z elewacji niezabezpieczonych jest możliwe, choć bardziej pracochłonne, czasochłonne i ryzykowne. Często po takich pracach ściany wymagają ponownego malowania czy naprawy.