Jak odnowić elewację budynku?

Elewacja budynku to zewnętrzna część, która najbardziej narażona jest na zabrudzenia i drobne uszkodzenia. Aby zachowała swoją kondycję na lata, trzeba zadbać o jej wygląd i stan techniczny. Regularne oględziny pozwolą Ci ocenić, czy nadszedł właściwy moment na prace renowacyjne. Na czym polega odnawianie elewacji? Z jakich elementów się składa? Wyjaśniamy!

jak-odnowic-elewacje-budynku

Krok 1. Czyszczenie elewacji

Elewacje bywają mocno zabrudzone i nie są to odpowiednie warunki do sprawdzania ich stanu technicznego. Najpierw trzeba wyczyścić ściany, usuwając z nich nie tylko kurz i błoto, ale też zacieki, grzyby, pleśń, niekiedy mech czy zacieki. W tym celu stosuje się metodę mycia pod ciśnieniem lub piaskowania kamienia czy szlifowania. Dopiero wtedy widać, jaka część elewacji uległa zniszczeniom i w których miejscach wymaga ona odnowienia. Niestety, czasem skala degradacji jest tak duża, że pozostaje jedynie generalny remont elewacji.

Krok 2. Sprawdzanie stanu technicznego elewacji

Kiedy elewacja jest już czysta, można ocenić jej stan techniczny. Na tym etapie da się już ustalić, czy problemem są tylko ściany (pęknięcia tynków, dziury w izolacji, wilgoć w głębszych warstwach muru itd.) czy potrzebne będą też zmiany w zakresie obróbek blacharskich, parapetów. Ustalenie zakresu prac jest niezbędne do wyceny usługi, jak również zaplanowania czynności krok po kroku i dobrania najlepszej technologii.

Jeżeli widać zacieki czy pęknięcia na tynkach, warto ustalić, co jest ich źródłem, skąd się wzięły. Zlokalizowanie źródła usterki pozwoli rozwiązań problem u podstaw, czyli usunąć go, aby nie zagrażał już odnowionej elewacji.

Krok 3. Malowanie elewacji

Na oczyszczoną i przyczepną warstwę podłoża można nanieść farbę. Malowanie elewacji odbywa się metodą tradycyjną (wałkiem lub pędzlem) lub natryskową (aplikowanie farby za pomocą wydajnego urządzenia). Każda z opcji ma swoje wady i zalety i na pewno wymaga indywidualnego dobrania z uwzględnieniem stylu budynku, skali jego zabrudzenia oraz zniszczenia, budżetu i efektu, jakiego oczekuje klient.

Krok 4. Impregnacja

Odnowiona elewacja ładnie się prezentuje, ale niestety nie jest to efekt trwały. Trzeba mieć na uwadze to, że z czasem będzie ona narażona na ponowne zabrudzenia czy uszkodzenia. Już teraz warto ograniczyć ich skutki, decydując się na impregnację, czyli pokrycie dodatkową warstwą ochronną. Szczególnie rozsądne jest zaaplikowanie podłoża antygraffiti, które pomaga zwalczać nieestetyczne napisy i obrazki na murach.

Czyszczenie fasad to tylko jeden z kilku kroków, jakie należy wykonać w kierunku odnowienia elewacji. Widząc, z ilu etapów składa się proces i jak zaawansowanych narzędzi oraz specjalistycznej wiedzy wymaga, warto zaangażować do niego specjalistów. Najlepiej jedną wykwalifikowaną ekipę, która zajmie się pracami od początku do końca i zagwarantuje dobre efekty.