Kiedy wykonać mycie elewacji?

Elewacja jest piękna na samym początku, tuż po zakończeniu remontu i przeprowadzce do nowego domu. Jednak z czasem, zewnętrzne ściany budynku wystawione na ekspozycję słońca, wiatru, deszczu, pyłu szybko ulegają zabrudzeniom. Trudno to powstrzymać, ale na szczęście można odwrócić. Jak? Zamawiając profesjonalne usługi mycia elewacji.

Kiedy należy myć elewacje – prace regularne

mycie elewacji

O elewację dobrze jest dbać regularnie, co pozwala na bieżące reagowanie, gdy tylko pojawią się zabrudzenia. Ma to miejsce szczególnie latem, kiedy słońce wysusza ziemię, a unoszący się z niej kurz jest bardziej dokuczliwy niż kiedykolwiek indziej. Może on osadzać się na ścianach i innych elementach konstrukcyjnych nieruchomości, powodując szarzenie i miejscowe plamy.

Równie problematyczna jest wiosna i kwitnące drzewa oraz pylące kwiaty, a także jesień, kiedy wiatr smaga ściany budynków, fundując im zabrudzenia z błota, pyłu i pierwszej sadzy z kominów. Jeszcze gorzej jest zimą, kiedy przejeżdżające samochody rozchlapują kałuże, a ciężki smog wisi w powietrzu. Oczywiście nie jesteśmy w stanie co kilka dni szorować elewacji, zresztą byłoby to nielogiczne. Jednak czyszczenie 2-3 razy do roku pozwoliłoby uniknąć bardziej uciążliwych, trudnych do zlikwidowania zabrudzeń, których trudno się pozbyć.   

Silne zabrudzenia – mycie generalne elewacji

Większość osób nie myśli o tym, żeby myć elewację regularnie. Nic dziwnego, mamy wiele innych prac porządkowych do przeprowadzenia w swoich domach czy biurach. Dlatego o myciu elewacji przypominamy sobie wtedy, kiedy kolor ścian już dawno nie przypomina tego oryginalnego i skrywa się pod warstwą kurzu czy błota.

Wtedy warto wezwać wyspecjalizowaną firmę sprzątającą, która zajmie się nie tylko czyszczeniem, ale też przeglądem technicznym elementów konstrukcyjnych, drobnymi naprawami oraz impregnacją. To potrzebne zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z porostami, mchem, grzybem czy pleśnią na budynku. Pozostawione same sobie nie tylko szpecą nieruchomość, ale też z czasem powodują jej uszkodzenia.

Mycie elewacji po awariach czy aktach wandalizmu

Czasem zabrudzenie elewacji nie wynika z czynników pogodowych i środowiskowych, lecz jest spowodowane przez remont elewacji lub awarię. Może to być efekt np. pożaru czy zalania, ale też działalności osób trzecich. Wandale, którzy niszą budynki, malując na nich graffiti to zmora właścicieli domów i biur, szczególnie w mniej uczęszczanych, słabiej oświetlonych częściach miasta. Gdy dojdzie do usterki lub zniszczenia malunkami, czyszczenie elewacji, a czasem też jej naprawa okazują się niezbędne.

Usuwanie graffiti jest możliwe, ale trudne. Dlatego po zakończeniu prac warto jeszcze rozważyć nałożenie praktycznej powłoki antygraffiti.