Malowanie elewacji – dlaczego warto zlecić to zadanie specjalistom?

malowanie elewacji

Elewacja odpowiada za postrzeganie całego budynku. Poświęcamy sporo czasu, aby ją zaprojektować, a potem wykonać, ale co z jej utrzymaniem? Szczególnie w miejscach narażonych na smog, spaliny, soki z drzew zachodzi ryzyko uszkodzenia elewacji i jej silnego zabrudzenia. Co pewien czas potrzebne jest zarówno czyszczenie, jak i odświeżanie ścian zewnętrznych budynku. Dlaczego warto powierzyć to zadanie specjalistom? Wyjaśniamy!

Przygotowanie ścian pod malowanie

Malowanie elewacji to tak naprawdę wieloetapowe działanie, które zaczyna się od przygotowania powierzchni. Aby farba idealnie ją pokryła i zostawiła gładkie, jednolite wykończenie, specjaliści od elewacji robią dokładne rozpoznanie i lokalizują usterki oraz szczeliny. Zaczynają od ich wypełnienia zaprawą murarską lub klejem.

Następnym etapie jest wyrównanie powierzchni i zaszpachlowanie jej. Czasem wymaga to pewnej ingerencji w warstwę ociepleniową, szczególnie w starszych budynkach izolowanych przy pomocy styropianu. Drobne usterki można naprawić punktowo przy pomocy siatki i zaprawy. W razie wystąpienia większych uszkodzeń, trudnych do naprawienia, rozwiązaniem okaże się całkowita wymiana izolacji.

Oczyszczenie elewacji budynku

Elewacja budynku po drobnych pracach naprawczych wymaga jeszcze oczyszczenia. Umyć należy również ściany w innych przypadkach, kiedy uległy trwałym zabrudzeniom pod wpływem kurzu, błota, olejów, pleśni, grzybów i innych porostów. Problematyczne są zwłaszcza miejsca zlokalizowane blisko głównych, ruchliwych dróg w miastach, gdzie problemem są spaliny. Mieszkasz blisko lasu? Mchy i soki z drzew z czasem naznaczają elewacje, czyniąc je mało estetycznymi i naznaczonymi brzydkim kolorem.

Mycie elewacji jest niezwykle istotne dla jakości malowania. Na tłustej czy naznaczonej drobinkami powierzchni farba nie będzie miała optymalnej przyczepności. W efekcie szybko zacznie się łuszczyć i odpryskiwać.

Przejście do malowania właściwego

Elewacja naprawiona i oczyszczona może zostać wreszcie pomalowana. Tu trudno sobie wyobrazić brak wsparcia ze strony specjalistów, którzy mają do dyspozycji rusztowanie i proponują korzystanie z różnych technik malarskich. Są w stanie nałożyć też powłoki antygraffiti.

Obecnie do wyboru jest:

  • tradycyjne malowanie elewacji,
  • malowanie elewacji metodą natryskową.

 Wybór metody to dopiero pierwszy krok. Potrzebne są też akcesoria malarskie, w tym odpowiednio wałki i pędzle lub agregaty. Każda z farb, każda z technik ma inne wymagania względem warunków, w jakich powinna być nakładania. Chodzi tu głównie o temperaturę i wilgotność powietrza, stąd ważne jest zaplanowanie prac na odpowiedni dzień.

Z opisu całego procesu widzisz, że malowanie elewacji to w dużej mierze kwestie techniczne wymagające znajomości i rozpoznania. Dokładne przygotowanie, przeprowadzanie i zakończenie prac wymaga też dostępu do specjalistycznego zaplecza – rusztowania, narzędzi malarskich, środków ochrony własnej.